Metody Leczenia

Masaż Dźwiękiem


Peter Hess (niemiecki fizyk, metalurg i terapeuta) opracował metodę masażu dźwiękiem na bazie wielu doświadczeń, prowadząc od 1984 roku wspólne z profesorem Gertem Wagnerem badania wpływu różnych częstotliwości dźwięku na ciało oraz psychikę człowieka.

 Do masażu dźwiękiem metodą Petera Hessa stosuje się misy dźwiękowe, które składają są ze stopu 12 metali. Misy te, aby zachować ducha tradycji, kute są ręcznie, tak jak od setek lat przez fachowców w Nepalu i Indiach.
 Do stopu używa się tylko czystych metali, a ich stosunek jest skrupulatnie kontrolowany w Instytucie Dźwięku Petera Hessa, podobnie jak później bardzo starannie badane są dźwięki i częstotliwości mis dopuszczanych do masażu. Dlatego też ta metoda uzyskała status procedury medycznej i stosowana jest już od kilkudziesięciu lat w przychodniach i szpitalach w Niemczech, Kanadzie i USA jako naturalna i nieinwazyjna metoda lecznicza.

Misy różnią się wielkością i grubością, tak aby ich różne spektrum dźwięku i częstotliwości drgań mogły harmonizująco wpływać na cały organizm i umysł masowanej osoby.
 Masaż dźwiękiem ma głębokie działanie relaksujące i psychoterapeutyczne. Struktura dźwięków i drgań wydawanych przez misy dźwiękowe sprawia, że ich oddziaływanie na człowieka ma charakter wielopoziomowy. Pochłanianie przez ciało energii dźwięku i wibracji powoduje pobudzenie mechanoreceptorów w skórze, mięśniach, stawach i trzewiach, z których następnie sygnały te docierają do mózgu, pobudzając twór siatkowaty odpowiedzialny za długotrwałe utrzymywanie się skutków pobudzenia. Wytwarzane w trakcie zabiegu rezonujące dźwięki wpływają na ciało i na umysł m.in. poprzez spowalnianie przepływu fal mózgowych oraz ułatwiają synchronizację pracy mózgu.
 Długo wybrzmiewające i kojące, wysokie i niskie dźwięki wnikają w ciało leczonego aż w głąb komórek, przez co każda z nich jest masowana delikatnymi wibracjami. Komórki pod wpływem wibracji zaczynają produkować limfocyty. W rezultacie tego, następuje głębokie odprężenie psychiczne i fizyczne, a równocześnie silne i szybkie pobudzenie energii życiowej organizmu oraz procesów regeneracyjnych. Drgania rozchodzące się w ciele wpływają na krążenie krwi i innych płynów ustrojowych, poprawia ukrwienie tkanek i ułatwia usuwanie toksyn z organizmu oraz przyspiesza regenerację. Istotny jest też efekt piezoelektryczny zachodzący głównie w kościach, który polega na uporządkowaniu struktury tkanki kostnej (stwierdzono korzystne mikroprądy wpływające na zrost uszkodzonych kości).
 W osiągniętym dzięki wibracjom stanie głębokiego odprężenia, usunięte zostają nagromadzone napięcia, blokady, lęki, uczucie niepewności oraz strach i stres. Dobrze wykonany masaż dźwiękiem atestowanymi misami na długo przywraca organizmowi harmonię, wzmacnia witalność, odpręża i rozluźnia. Ponadto, w czasie seansu uruchomione zostają procesy oczyszczające organizm oraz jego wewnętrzne zdolności do samoleczenia. Ten doskonale zharmonizowany dźwięk redukuje przyczyny stresu, zwalcza migreny, usuwa ból i pomaga w bezsenności, a uczestnicy seansów doświadczają uczucia wewnętrznego spokoju i równowagi psychofizycznej oraz rozpuszczenia nagromadzonych negatywnych wrażeń na poziomie ciała i umysłu.
 Poszczególne składowe wielotonu misy dźwiękowej, w zależności od swej częstotliwości, stymulują poszczególne narządy, a także aktywizują centra energetyczne i sploty nerwowe odpowiedzialne za pracę większości struktur mechanicznych organizmu oraz za synchronizację biorytmów (np.mózgowych). Tak niskie częstotliwości (infradźwięki) nie występują bezpośrednio w dźwięku mis, ale są dekodowane wewnątrz organizmu na skutek szeregu nieliniowości w systemie nerwowym i innych tkankach. Te cechy dźwięku mis stosowanych w terapii umożliwiają szybkie przejście mózgu ze stanu fal beta do alfa i dalej w kierunku theta. Czyli wychodząc od rytmu beta, charakterystycznego dla stanu czuwania, przez typowy dla stanu relaksu rytm alfa, dochodzimy do medytacyjnego stanu theta - co tłumaczy łatwość osiągania stanów bardzo głębokiego relaksu u osób poddanych działaniu masażu dźwiękiem.

Misy dźwiękowe stosowane są również do komunikacji niewerbalnej przy ciężkich schorzeniach takich jak udary i urazy mózgu oraz w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Ze złożonego dźwięku misy dźwiękowej chory organizm w sposób specyficzny i swobodny podświadomie wybiera potrzebne mu komponenty stymulujące, co czyni tę terapię bardziej łagodną i naturalną, a więc pozbawioną jakichkolwiek negatywnych efektów ubocznych. Inną zaletą wieloobszarowej stymulacji organizmu jest częste ustępowanie dolegliwości nieuświadomionych, o których pacjent w ogóle pierwotnie nie myślał a które to podświadomie obciążały go, uniemożliwiając otwarcie pełnego potencjału zdrowienia.

Sam masaż dźwiękiem jest zupełnie nieinwazyjny i polega na ułożeniu odpowiedniej misy lub kilku mis na ciele ubranej osoby i pobudzanie ich do drgań poprzez uderzanie filcową pałką. W czasie trwania masażu zmienia się ułożenie mis leżących na ciele i tych lezących obok ciała.

Osoba wykonująca masaż, Piotr Marcinkiewicz posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie jako masażysta dźwiękiem metodą Petera Hessa. Do masażu używa 5 mis: małej i dużej misy sercowej, dwóch mis stawowych oraz jednej misy brzusznej. Masaż wykonywany prze Piotra trwa około godziny i może być stosowany z dwudniową przerwą pomiędzy seansami.

Przeciwwskazania:
Kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, osoby z rozrusznikami serca oraz pacjenci leczeni lekami psychotropowymi.


...